Telif Hakkı

Telif Hakkı İhlali Konusundaki Politikamız


TRtube Telif haklarına ve yayıncının mülki haklarına saygı duymaktadır. Bütün üye ve kullanıcılarından TRtube'ye gönderdikleri materyallerin telif hakkına sahip olmalarını yada yayınlamayla yetkili olmalarını şart koşmaktadır. Bunun için telif hakkının ihlal edildiğine dair bir ihbar gelirse gerekli incelemeye müteakip hemen konu olan materyal gösterimden kaldırılır ve ayrıntılı inceleme başlatılır.


TRtube'de Telif Hakkı İhlali Doğuracak Materyalin Bulunmaması İçin ne Yapıyoruz?


TRtube deki bütün materyaller üyelerimiz tarafından gönderildiği için gönderme esnasında kullanıcılara "Kullanım Şartları Sözleşmesine" uymaları gerektiğini hatırlıyoruz. Bu sözleşmeye göre materyal gönderen kullanıcılarımız gönderdikleri videoların telif hakkını kendilerinde bulundurmalıdırlar ya da gönderdikleri materyalleri (video, müzik vs.) kullanma yetkisine sahip olmalıdırlar. Telif hakkı konusuna TRtube olarak çok önem vermekteyiz ve bu maksatla telif hakkı sahiplerinin bizle devamlı iletişim halinde olmasını çabalamaktayız. Bir ihlal durumunda telif hakkı sahibinin korunması için en kısa sürede gerekli yaptırımları harekete geçirmekteyiz.


Telif Hakkı İhlali Nasıl Rapor Edebiliriz?


Eğer telif hakkının sahibi olduğunuz bir içeriğin sizin izniniz dışında TRtube'ye gönderildiğini düşünüyorsanız lütfen bize video izleme sayfasındaki "Bu videoyu şikayet et!" veya "İletişim" bölümünden bilgi veriniz.


Yanlışlıkla Bir Telif Hakkı İhlaline Neden Olursanız Ne Olur?


TRtube'de yayınlanan bir videonuz hakkında "telif hakkı ihlali" ihbarı ile karşılaşırsak ivedilikle size bu konuda bilgi veririz ve savunma yapma maksadıyla "karşı şikayet" imkanı tanımlamaktayız.


Uygunsuz Videoları Nasıl Bildirebilirim?


Kullanım şartları sözleşmesinin göre uygunsuz olduğunu düşündünüz bir videoya videoların altında bulunan "Bu videoyu şikayet et!" bağlantısı ile bize bildirebilirsiniz.


TRtube Uygunsuz Materyalerle Nasıl Başa Çıkıyor?


TRtube Kullanıcıları "Kullanım Şartları Sözleşmesini" okur ve buna bağlı kalır. Bu sözleşmeye göre "Bu videoyu şikayet et!" bildirim yöntemini de etkin olarak kullanır. Kullanıcılarımızdan uygunsuz materyallerin sitemizden en çabuk zamanda kaldırabilmemiz için bu konuda duyarlı olmalarını bekliyoruz.


Telif Hakkı Konusunda İpuçları


TRtube'de yayınlamaya uygun olmayan veya telif hakkı ihlaline neden olabilecek hususlar konusunda üyelerimizden çeşitli sorular gelmektedir. Telif hakkını ihlal eden materyal gönderimi üyeliğinizin iptal edilmesine neden olabilir. Eğer telif hakkı sahibi sizi mahkemeye verirse muhtemel bir para cezasıyla da karşılaşabilirsiniz. Aşağıda videonuzun telif ihlaline konu olup olmadığını ve ortak paylaşıma uygun olup olmadığına karar vermenize yarayarak hususlar bulunmaktadır. TRtube olarak sanatçıların ve yapımcıların telif hakkına saygı duymaktayız. Bu konuyla ilgili olarak kullanıcılarımız olarak sizlerden toplumumuzun yaratıcılığının korunması için bizimle işbirliği içinde olmanızı ümit etmekteyiz.


Videonuzun Bir Başkasının Telif Hakkında İhlal Etmediğinden Nasıl Emin Olabilirsiniz?


Bir başkasının telif hakkını ihlal etmemenizin yolu tamamen kendi yaratıcılığınız ve yeteneklerinizle yeni bir şeyler oluşturmanızdan geçer. Arkadaşlarınızın kayıt altına almanız bile size özgün bir şey yaratmanızı sağlar. Oluşturduğunuz yapımlar, videolar çok basit doğaçlama davranışların kayıtlarından kompleks ve detaylı bir filmi bile kapsayabilir. Bu tamamen sizin yaratıcılığınızla ilgilidir. Gönderdiğiniz videolar sizin kendi yapımınızsa endişelenmenizi gerektirecek bir durumda yoktur. Videolarınızdaki bütün bileşenlerin size ait olduğundan emin olun. Örneğin videonuzda kullandığınız bir müzik bile telif hakkı ihlaline konu olabilir.


Tescilli Reklam İçeren Materyal


Tescilli materyallerin tam kopyası olan videoların telif hakkı ihlaline girmesinden dolayı tarafımızdan tespit edilmesi halinde hemen gösterimden kaldırılmaktadır. Tescilli materyal sahibi TRtube'ye bildirimde bulunduğunda ivedi olarak yasa gereği gerekli yaptırım ve uygulamalar harekete geçirilir.

Telif hakkı doğurabilecek birkaç örnek: TV şovları, bazı spor yayınları, maçlar, dizi bölümleri, sinema filmleri, stand-up şovlar, vs.

Birkaç Temel Prensip


Gönderdiğiniz videonun uzunluğuna veya TV'den kendi çekiminiz olup olmadığına ve diğer web sitelerinden indirmenize bakılmaksızın videonuz hala telif hakkına girebilir. Bunun için hak sahibi tarafından paylaşım iznine sahip olmalısınız. Videoyu para karşılığında satmazsanız bile hala telif ihlaline konu olabilir. Telif hakkı konusunda bir uyarı olmamasına rağmen hala telif ihlaline konu olabilir. Benzer videoların sitemizde yayınlanıyor olması durumunda bile telif ihlali olabilir. Kısa video parçalarını birleştirirerek yeni bir klip oluşturmanız durumunda bile bu kısa video parçaları telif ihlaline girebilir. Dikkatli Olun!


Telif İhlaline Neden Olan Video Gönderimi Durumu


Üçüncü tarafların telif hakkını ihlal eden bir bildirimle karşılaşırsak yasalar gereği videoyu hemen gösterimden kaldırmaktayız eğer sitemizdeki bir videonun telif hakkınızı ihlal ettiğini düşünüyorsanız ivedilikle bize bilgi veriniz böylelikle biz de videoyu gösterimden kaldıralım. Eğer biz yanlış bir ihbar sonucu sizin gönderdiğiniz videoyu gösterimden kaldırırsak videonun telif sahibi de sizseniz bize "KARŞI ŞİKAYET" ile bilgi veriniz. Telif ihlaline neden olan video gönderimi durumunda yasa gereği üyeliğiniz iptal edilebilir.


Videolarınızda Telif İhlaline Neden Olan Küçük Bir Parça Var İse?


Tescilli bir materyalin tam kopyası açık bir telif ihlali durumudur bunun dışında bazı sınırlı istisnai durumlarda vardır. Şöyle ki; bazı telif hakkına konu olan materyallerin kısa süreli gösterimi yasal olabilir buradaki kıstas makul kullanım ve iyi niyettir. Eğer telif hakkı sahibi bu kullanımı iyi niyet olarak yorumlamazsa sonunu mahkemeye taşıyabilir. Bunun sonucunda parasal cezalarla karşılaşabilirsiniz.


Daha fazla bilgi için lütfen telif hakkı yasasını okuyunuz!